Forum za Goriško je na seji dne 12. 7. 2005 razpravljal o predlogu Zakona o vzpodbujanju regionalnega razvoja Slovenije in podprl predlog slovenske vlade o delitvi Slovenije na dve kohezijski regiji ter v nadaljevanju za čimprejšnje oblikovanje 12 pokrajin.

Nekatere stranke so že dolgo delovale za tri kohezijske regije, da bi dosegle končni cilj treh upravno političnih pokrajin in s tem en centralizem zamenjali za tri manjše. Vsi sprejeti dokumenti zadnjih 14 let to dokazujejo. Omejevanje nastajanja univerzitetnih središč le na tri nacionalna mesta je samo en od dokazov napačne razvojne strategije.

Forum za Goriško je trdno prepričan, da je hitrejši razvoj Slovenije možen le ob polnem uveljavljanju policentričnega razvoja. Na zahodu Slovenije pomeni to razvoj osrednjih mest Sežana, Nova Gorica, Tolmin, Bovec, Ajdovščina in Idrija. Dosedanji uspeh Slovenije v globalni tekmi temelji ravno na stebrih slovenske gospodarske samostojnosti, ki so se oblikovali na osnovi podpore policentričnemu razvoju Slovenije. Izrazita podpora investicijam na osi Maribor-Ljubljana-Koper v zadnjem desetletju pa ne zagotavlja pospešenega in enakomernega razvoja Slovenije. Na tej osi žal skoraj ni izvoznih gospodarskih vitezov za uspešno tekmo na svetovnih trgih kljub veliki koncentraciji strokovnega kadra.

Goriška regija, ki pokriva 90 % meje z Italijo je bila in bo strateško izredno pomemben dejavnik gospodarskega socialnega in kulturnega povezovanja slovenskega etičnega prostora.

Dvanajst bodočih upravno-političnih pokrajin je prava rešitev in vzpodbuda za enakomernejši razvoj Slovenije. Le tako bo tudi Goriška zaživela s svojimi lastnimi silami. Pomembneje od pričakovanja pomoči skladov EU je zavedanje samostojnih pokrajin za odločanje o lastni usodi.

Forum za Goriško spominja, da so bili v preteklosti Goriški politično odvzeti pomembni vzvodi razvoja. Tak primer je sanacija novogoriške Komercialne banke s pripojitvijo in v korist Kreditne banke Maribor.Goriški del NKBM predstavlja 45 % prihodkov te banke ter se še danes njen kapital preliva v mariborsko banko iz naslova prodaje nepremičnin.

Izničenje zakona sprejetega v slovenskem parlamentu o izgradnji ceste Maribor Ljubljana Nova Gorica je bila politično samovoljna in v nasprotju s pravno državo brez primere, ki si jo je privoščila oblast v prejšnjem desetletju.

Primer Univerze na Primorskem oz. univerze v Kopru ter Politehnike na Goriškem je očiten dokaz napačnega političnega vrednotenja Goriške regije. Zanikana je bila vloga Nove Gorice kot čezmejnega povezovalca Slovencev.

Goriška sodi na drugo mesto v Sloveniji za Osrednjo slovensko regijo glede prispevkov po glavi prebivalca v slovenski proračun, zato pričakujemo od slovenske vlade, da upošteva njene potrebe na nerazvitih območjih Tolminskega in Cerkljanskega, še posebno v pogledu cestne infrastrukture, da bi se končno tudi Goriška priključila k Sloveniji. Tako bi pomembno pospešili razvoj manj razvitih predelov znotraj bodoče severozahodne kohezijske regije.

Forum za Goriško