Pismo primorskim poslancem DZ RS

OBMOČNO ZDRUŽENJE BORCEV IN
UDELEŽENCEV NOB NOVA GORICA
KIDRIČEVA ULICA 9
5000 NOVA GORICA

Številka:
Datum:

                                  DRŽAVNI ZBOR REPUBLIKE SLOVENIJE
                                  KLUB PRIMORSKIH POSLANCEV
                                  Šubičeva 1, Ljubljana

VSEM PRIMORSKIM POSLANCEM

­­­__________________                   _________________
__________________                   _________________
__________________                   _________________

 

Spoštovani gospodje poslanci!

Iz medijev smo izvedeli, da ste na sestanku vašega poslanskega kluba v Sežani, dne 12. februarja 2007 razpravljali o regionalizaciji Slovenije oziroma njeni razdelitvi na pokrajine. Zelo neprijetno smo bili presenečeni, mnogi naši člani pa ogorčeni, ko smo izvedeli, da se je večina, na vašem sestanku prisotnih poslancev, opredelila za enotno Primorsko pokrajino in s tem proti ustanovitvi Goriške pokrajine.

Naša območna organizacija zveze borcev, se je v preteklosti že večkrat izjasnila za ustanovitev Goriške pokrajine, tako na svojih letnih skupščinah, kot v javnosti. Poudariti moramo, da se naša organizacija ne vpleta v aktualne politične bitke, ne pred volitvami, ne po njih, razen kadar gre za bistvena vprašanja, ki zadevajo vse naše prebivalstvo. Eno takih vprašanj je gotovo ustanovitev Goriške pokrajine. Tu gre za uveljavitev ustavne pravice prebivalcev od Trente do Podnanosa, da si sami urejajo regionalne zadeve, ki se samo njih, ali pa predvsem njih tičejo.

Na sestanku članov sveta pri Območnem združenju borcev in udeležencev NOB Nova Gorica, dne 19.2.2007 je bilo v razpravi na to temo, poudarjeno predvsem naslednje:

Predlog razdelitve Slovenije na 12 pokrajin, za katerega smo izvedeli iz medijev, odobravamo. Odobravamo, pa ga zato, ker temelji na ugotovitvah stroke in je zato narejen po meri Slovenije, kar pomeni, da upošteva njeno velikost, geografsko razčlenjenost in zgodovino.

Razdelitev na 8 do 12 pokrajin, ki vključuje tudi Goriško pokrajino, bi po mnenju stroke bila najboljša za Slovenijo. Taka razdelitev omogoča decentralizacijo in približuje odločanje o regionalnih zadevah prebivalcem, kar seveda dviga njihovo motivacijo za sodelovanje. Skratka omogoča regionalno samoupravo, to je drugo stopnjo lokalne samouprave, s široko udeležbo ljudi.

Člani našega sveta so posebej podčrtali, da za naprej ne bomo več dovolili, da o naših regionalnih institucijah gospodarskih, šolskih, zdravstvenih in drugih odločajo drugi in ne prebivalci Goriške pokrajine. Tudi ne bomo dovolili, da se pri formiranju pokrajin uporablja Goriško kot mašilo pri ustanavljanju sosednjih pokrajin, ker da bi te bile sicer prešibke. Nazoren primer za to je ustanavljanje škofij na Primorskem.

Primorska je geografsko razpotegnjena in sestavljena iz več delov, predvsem iz južnega in severnega dela, ki sta samostojna. Primorska nima svojega središča. To so dejstva, ki jih ni mogoče spregledati, ne eliminirati; tudi ne z iskanjem novega sedeža za »veliko pokrajino«. Še nam je v spominu svoječasno iskanje sedeža za Primorsko univerzo po Krasu. Prizadeti naj razmislijo, kakšen je bil namen, cilj in rezultat tega iskanja.

Tudi mi smo za močno Primorsko, vendar menimo, da je pogoj za to njena regionalna organizacija, ki mora upoštevati realne danosti in interese prebivalcev.


Spoštovani poslanci!

Prepričani smo, da boste o teh vprašanjih še razmišljali. Zato vas vabimo, da organizirate svoj prihodnji sestanek pri nas v Novi Gorici, da bomo lahko še enkrat soočili različne argumente za in proti.

 

Lepo pozdravljeni.
P r e d s e d n i k
Vladimir Krpan