Načrtovani turistično-igralniški center na Goriškem je tudi v teh vročih dneh sprožil val odzivov, tako v politični in gospodarski kot civilni sferi. Forum za Goriško predlaga minimalne igralniške davke, županom štirih občin svetuje skupen dogovor o lokaciji novega turističnega središča, območna GZS pa predlaga ustanovitev regijske razvojne banke, ki bi jo financirali z igralniškim koncesijskim denarjem.

Primorska podjetja potrebujejo za prodor na italijanski in druge trge močno razvojno banko, ki pa je obstoječi bančni sistem še ne premore, so prepričani snovalci razvojne banke na Goriškem, pri čemer so deležni vse večje podpore tudi med menedžerji.

Razvojna banka iz koncesije

Ustanovitev razvojnega sklada oziroma razvojne banke so takoj podprli v območni gospodarski zbornici (GZS) in na mizi finančnega ministrstva je že predlog za spremembo 74. člena zakona o igrah na srečo, ki določa koncesijska razmerja.

“Del igralniškega koncesijskega denarja bi lahko predstavljal finančni vir razvojnega sklada v okviru projekta In prime, ki ga je država uvrstila med prednostne razvojne načrte. O konkretnih številkah še ne moremo govoriti,” je pojasnila Mirjam Božič, direktorica območne GZS.

Vodstvo GZS na državni ravni o načrtovanem skupnem projektu Hita in ameriškega Harrah'sa in vplivu na gospodarski razvoj Slovenije zaradi reorganizacije zbornice še ni razpravljalo, bo pa stališče o tem zavzelo na eni od septembrskih sej.

Soglasje o lokaciji

Zato pa so bolj zgovorni v Forumu za Goriško, ki mu predseduje Boris Nemec, sicer direktor strateškega razvoja v Hitu. “Forumovci” so županom občin Nova Gorica, Šempeter-Vrtojba, Miren-Kostanjevica in Renče-Vogrsko predlagali, naj čim prej sklenejo skupen dogovor o ponudbi lokacije za izgradnjo centra na območju štirih občin. Prvi mož Hita Niko Trošt je večkrat omenil, da je v igri šest možnih lokacij ob avtocesti od Nove Gorice do Ajdovščine, imena krajev pa so zavita v skrivnost. To župane jezi, še bolj pa so vznemirjeni prebivalci.

Nemec županom tudi predlaga, naj sprejmejo dogovor o ključu za medsebojno delitev koncesijskih dajatev, ki pripadajo tem štirim občinam, in zahtevajo od države, da se drugi del koncesije, ki jo sedaj pobira država, vrne prek državnega proračuna goriški pokrajini kot razvojno in demografsko ogroženi, in sicer namensko za razvojni sklad v okviru bodoče goriške razvojne banke.

Prav tako predlaga, naj občine sprejmejo dokončno soglasje za turistično-igralniški center šele, ko bo igralniška zakonodaja zagotavljala, da bodo novo igralnico obiskovali v pretežni meri gostje, nastanjeni v hotelih, in ne dnevni obiskovalci iz sosednjih italijanskih krajev. Forum za Goriško med drugim tudi predlaga, da občina Nova Gorica kot središče bodoče pokrajine ustanovi strokovno skupino in naroči strokovno študijo o vplivu projekta turistično-igralniškega centra in drugih igralnic na razvoj pokrajine.

Z manj davka država ne izgublja

Ministrstvo za finance je prejelo tudi predloge Foruma za spremembo zakona o igrah na srečo, ki bi zagotovili podeljevanje koncesij za igralniško-zabaviščne centre (koncesija C) na osnovi predhodnega razpisa in po soglasju lokalne skupnosti. Davek od iger na srečo naj bi maksimalno zmanjšali, proti “vrednosti nič”, tako da bi bilo razvojno naravnano in bi spodbujalo izgradnjo turistične infrastrukture koncesionarja. Odprava davka ima namreč enak učinek kot izvoz blaga in storitev.

“Zaradi prihodkovnega multiplikatorja turističnih storitev bi si država več kot samo povrnila “izgubljeni” davek od iger na srečo,” je razložil Nemec. S tem bi povečali konkurenčnost slovenskega turističnega gospodarstva, ki plačuje davek na dodano vrednost v proračun za vse blago in storitve, prodane tujcem v naši državi.

BOGDAN BOŽIČ