Ob sprejemanju pokrajinskih zakonov, ki so za ljudi izrednega pomena, se med zagovorniki in nasprotniki nove zakonodaje razvnemajo živahne razprave. In prav je tako, kajti le z dialogom je moč poiskati najboljše rešitve. A modre odločitve se sprejemajo samo tam, kjer vladata strpnost, razum in kjer ljudje drug drugega spoštujejo. Primorci se radi postavljamo pred drugimi, da smo strpni ljudje.
Žal pa smo danes -- prav pri nas na Primorskem, v času, ko potekajo v Državnem zboru še zadnje priprave za sprejem pokrajinske zakonodaje -- priča razmahu nestrpnega govora, raznovrstnim diskvalifikacijam, žalitvam in načrtni manipulaciji s čustvi ljudi. Zoper številne Primorce se danes izvaja linč samo zato, ker želimo, da se naša pokrajina imenuje GORIŠKA; ker želimo, da se ta prostor poimenuje s tisoč let starim, lepim in avtohtonim slovenskim imenom. Naš predlog za GORIŠKO smo v javnosti vedno in povsod zagovarjali z argumenti, strpno in kulturno, in tako bomo ravnali tudi v bodoče. Ne dovolimo pa si podtikanja, da smo zoper Primorsko in da Primorsko celo ukinjamo. Takšni očitki so neresnični in zlonamerni. Primorska nikoli do sedaj ni bila upravna enota ali pokrajina in je zato tudi ne moremo ukiniti.
Po vojni smo imeli Goriški in Koprski okraj in v državi Sloveniji smo dobili Goriško in Obalno-kraško statistično regijo, a Primorska s tem ni bila ukinjena. Partizani, ki so osvobodili Primorsko, so spoštovali našo kulturo in zgodovino. Vedeli so, kaj pomeni Goriška in kaj vse je slovenski narod na Goriškem med leti 1915 – 1945 pretrpel. Avtohtoni Primorci imamo Primorsko v srcu in nam njenega imena ni potrebni klesati v pokrajinske zakone. Vrednote antifašizma in NOB so narodna svetinja, pooseblja jo himna »Vstala Primorska«. In veseli smo, da se ta pesem ne glede ne državne meje od srca poje na Tržaškem, v Istri, na Goriškem in na Reki, ki sestavljajo besedo TIGR. A Primorska ni vstala zoper državo Slovenijo. Mi smo in ostajamo njen prvi branik. Zato so izjave, da mora biti Primorska enotna pokrajina v RS, da se bomo lažje borili proti prestolnici -- smešne in demagoške. Tako govorijo tisti, ki izkoriščajo primorska čustva za lastne koristi in jim je za Primorsko malo mar. Ti ljudje doslej niso nikoli protestirali, ker »koridorski koncept« razvoja Slovenije že desetletja sistematično izčrpava večji del severne Primorske, ki je demografsko najbolj ogrožen obmejni del Slovenije in njena cestna infrastruktura je po večini iz časov Italije.
Prisotni na zboru civilne družbe v Novi Gorici dne 10. decembra 2007 ustanavljamo odbor »ZA GORIŠKO–ZA PRIMORSKO: NA SVOJI ZEMLJI«. Protestiramo zoper nekulturen in nestrokoven dialog, zoper slovensko centralistično politiko razvoja zgolj na osi Maribor-Ljubljana-Koper, protestiramo zoper zlorabo primorskih čustev in pozivamo javnost, naj ne naseda politikantskim primorskim zdraharjem. Ti ljudje potrebujejo »močno Primorsko« izključno za svoje egoistične politične cilje. Mi pa se zavzemamo za kulturno in gospodarsko močno Primorsko na obeh straneh meje, ki končno izginja. Ne bomo dovolili, da bi nas politiki ponovno razdelili na tiste Primorce, ki jim prinašajo volilne glasove, in tiste, ki jih nimajo in so zato zanje preprosto le Zamejci. Le kulturno in gospodarsko močna Primorska od Jadranskega morja do Alp bo lahko porok slovenske neodvisnosti. Podpiramo vladni predlog o razdelitvi in poimenovanju treh primorskih pokrajin, tako kot je bil poslan v DZ novembra letos, ker je narejen na osnovi strokovnih podlag. Zato se bomo z vsemi svojimi močmi prizadevali, da bi bil v letu 2008 tak tudi sprejet.
prisotni na zboru v Novi Gorici