SINOPSIS ZA USTANOVITEV GORIŠKE POKRAJINE OD SPODAJ NAVZGOR  

Ustavni zakon o spremembah 121., 140. in 143. člena Ustave Republike Slovenije (UZ121,140,143, Uradni list RS 68/2006) v 3. členu določa, da se 143. člen ustave spremeni tako, da se glasi:

»Pokrajina je samoupravna lokalna skupnost, ki opravlja lokalne zadeve širšega pomena in z zakonom določene zadeve regionalnega pomena.

Pokrajine se ustanovijo z zakonom, s katerim se določi tudi njihovo območje, sedež in ime. Zakon sprejme državni zbor z dvotretjinsko večino glasov navzočih poslancev. V postopku za sprejem zakona mora biti zagotovljeno sodelovanje občin.

Država z zakonom prenese na pokrajine opravljanje posameznih nalog iz državne pristojnosti, mora pa jim za to zagotoviti potrebna sredstva.«

Iz zgornjih določb je razvidno, da je za ustanovitev pokrajine pristojen Državni zbor, vendar mora biti zagotovljeno sodelovanje občin. V ustavi ne piše, da je treba ustanoviti vse pokrajine naenkrat. Ker je to možnost DZ pred kratkim zavrnil, obstaja legitimna in legalna možnost, da se pokrajine ustanavljajo posamično na podlagi pobud od spodaj navzgor, pri čemer lahko kot okvir za sprejem zakona o ustanovitvi posamične pokrajine služi predlog zakonov za ustanovitev pokrajin.

Zdi se logično, da je najpomembnejše v okviru sodelovanja občin pri ustanovitvi pokrajine prav stališče prebivalstva posamezne občine do vključitve v pokrajino.

Kratek oris postopka za ustanovitev pokrajine od spodaj navzgor bi lahko bil naslednji:

  1. Ustanovitev iniciativne skupine za ustanovitev Goriške pokrajine, ki bi jo sestavljali župani zainteresiranih občin, njihovi namestniki in drugi zainteresirani.
  2. Sprejem pisma o nameri ustanovitve Goriške pokrajine in oblikovanje predloga osnovnih konstitutivnih načel bodoče pokrajine.
  3. Izvedba referenduma po posamičnih občinah bodoče Goriške pokrajine.
  4. Na podlagi uspešnih referendumov (ki bi predstavljali določeno obvezo tudi za vlado oziroma DZ) iniciativna skupina predlaga vladi, da skupno pripravita predlog zakona o ustanovitvi Goriške pokrajine na temelju predlagane zakonodaje o ustanovitvi pokrajin.
  5. Priprava zakona o ustanovitvi Goriške pokrajine v sodelovanju z vlado z vsemi potrebnimi elementi, vključno financiranjem pokrajine s strani državnega proračuna.
  6. Vložitev zakona v proceduro pri DZ s strani vlade.
  7. Sprejem zakona o ustanovitvi pokrajine v Državnem zboru.

Najpomembnejše se zdi vprašanje, kako bi vlada reagirala na pobudo za ustanovitev pokrajine od spodaj navzgor. Glede na ustavo, ki predvideva sodelovanje občin pri ustanovitvi pokrajin,  glede na samo dejstvo, da ustava predvideva ustanovitev pokrajin, ter glede na referendumsko voljo prebivalstva bi vlada oziroma DZ težko ignorirala predlog za ustanovitev pokrajine od spodaj navzgor. Ob tem bi seveda bila zelo pomembna tudi medijska predstavitev pobude.

 

Janez Vuk