Ob razpravi o urejanju pomorske meje s Hrvaško, je Boris Nemec opozoril na POBUDO Foruma za Goriško, ki jo je ta že leta 2007 posredoval Vladi RS in predsedniku republike Turku. Niti vljudnostne zahvale nismo bili deležni kot volilci, čeprav je predlog nastal ob pomoči profesorjev mednarodnega prava. Pohvalno pa je, da je EU poslanec Zver pokazal zanimanje za PREDLOG, objavljen tudi v medijih.

 Thaler je med drugim omenil tudi, da je DZ RS leta 1994 na predlog Mitje Gasparija (tedaj finančni minister in danes  minister za razvoj) in Franceta Arharja ( Banka Slovenije) naredil nepopravljivo škodo z ustanovitvijo NLB, ki ni priznala hranilnih vlog stotisočem Hrvatom,Bosancem in drugim Jugoslovanom. Poslovni DNEVNIK 17-10-09 poroča, da je Gaspari  kot guverner Banke Slovenije do julija 2007  "mižal na obe oči", ko so državne banke odobravale tajkunska posojila in sedaj nimajo sredstev za podporo zdravemu gospodarsvtu. Kaj nam bo zapustil še kot minister za razvoj?

Slovenija se je vedno sklicevala na PRAVO in brezčutno poteptala  PRAVIČNOST do ljudi, ki so trpeli v hudem pomanjkanju zaradi grozot balkanske morije, ko jih je "opeharila" za njihove bančne vloge. Za nekaj sto milijonov DM  je DZ RS dolgoročno zakockal slovenske poslovne interese na Balkanu in Slovence prikazal kot brezčutne "gorenjske egoiste". Ironija je, da danes Slovenija pričakuje prav od  Hrvatov načelo PRAVIČNOSTI glede reševanja spora o morski meji, tiste pravičnosti, ki je ni zmogla niti  ob hudih osebnih tragedijah naših bivših sodržavljanov.

V Forumu za Goriško smo ocenili, da se vitalnih interesov Slovenije o povezavi slovenskega morja z mednarodnimi vodami v sedanji generaciji ne da rešiti ugodno za Slovenijo, saj je tudi mednarodno pomorsko pravo na strani Hrvaške. Forum za Goriško je  zato pozval Vlado RS in predsednika republike naj skupaj s pomorsko  oškodovanima BiH in Črno Goro vloži v OZN predlog za spremembo obstoječega pomorskega zakonika iz leta 1982. Bolje je, da se reševanje problema odloži na prihodnje generacije, kot da se Slovenijo za večno onemogoči kot pomorsko deželo. Forum za Goriško je predlagal, da bi OZN  sprejel načelo, da imajo vse države, ki imajo morsko obalo, tudi pravico do svojega morskega pasu (koridorja) do mednarodnih voda.

Konvencija Združenih narodov o pomorskem pravu iz leta 1982. The Law of the Sea, United Nations Convention on the Law of the Sea with Index and Final Act of the Third United Nations. Conference on the Law of the Sea, United Nations, New York, 1983, Ur.l. SFRJ, Dod. MP, št. 1/86

Primorski dnevnik poroča (1stan) o tem dogodku (12stran).

VELIKO, VELiKO zanimivega tudi v zelo aktualnem intervjuju profesorja mednarodnega prava SILVA DEVETAKA